„My môžeme. Ja môžem.“ Takto znie motto Svetového dňa boja proti rakovine 2016, ktorý si celý svet každoročne pripomína 4.februára.
Slogan „My môžeme. Ja môžem.“ chce zdôrazniť, ako každý z nás – či už ako jednotlivec alebo ako kolektív, má dôležitú úlohu v boji proti rakovine.
Tak, ako rakovina zasahuje každého človeka v rôznych podobách, rovnako aj ľudia môžu rôznymi krokmi ovplyvniť zásah rakoviny na jednotlivcov, rodiny či komunity. Svetový deň proti rakovine chce ľuďom zdôrazniť, čo môžu urobiť alebo ako sa zapojiť do boja s chorobou, ktorá sužuje celý svet.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave, Oddelenie výchovy k zdraviu v priloženom dokumente informuje :
Svetový deň proti rakovine
Varovné príznaky vzniku onkologického ochorenia:
-nebolestivá hrčka, hmatateľný útvar alebo opuch kdekoľvek na tele (prsník, semenník, oblasť krku, podpazušia, slabín, brucha...)
-zmena materského znamienka (zmena farby, tvaru a veľkosti)
-nehojaci sa vred na koži, perách, v ústnej dutine
-nenormálne krvácanie z rodidiel alebo prítomnosť krvi v stolici či v moči, tvorba kožných podliatin v podkoží
-zachrípnutie alebo kašeľ trvajúci dlhšie ako 2 – 3 týždne, nereagujúci na liečbu, dýchavičnosť, vykašliavanie hlienu s prímesou krvi
-nechutenstvo až odpor k jedlu, opakované zvracanie, zažívacie ťažkosti rôzneho druhu, zmeny vo vyprázdňovaní, striedanie zápchy a hnačiek
-ťažkosti s močením (bolestivé, sťažené)
-poruchy nervového systému, náhla zmena zraku
-nevysvetliteľné chudnutie a dlhodobá únava.
Základné zásady prevencie onkologického ochorenia resp. jeho zachytenia vo včasnom štádiu:
- Nefajčite! Fajčenie na našej planéte spôsobuje ročne asi 1 miliónu ľudí smrť na rakovinu pľúc. Fajčením ohrozujete nielen seba, ale aj svoje okolie.
- Vyhýbajte sa alkoholu – v kombinácii s cigaretou zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, hrtana, hltana a iných orgánov.
- Buďte opatrní pri opaľovaní. Ľudia so svetlou pleťou a svetlými vlasmi sú na slnko mimoriadne citliví. Ultrafialové lúče môžu spôsobiť rakovinu kožu – koža nezabúda. Chráňte ju ochrannými krémami a emulziami.
- Stravujte sa zdravo, dbajte na svoju hmotnosť, neprejedajte sa a udržujte svoje telo v dobrej fyzickej kondícii. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ako aj obilnín a strukovín a venujte aktívnemu pohybu aspoň 30 minút denne.
- Správajte sa zodpovedne pri zachovávaní svojho sexuálneho zdravia.
- Chráňte si zdravie zachovávaním bezpečnostných predpisov pri práci s materiálmi a chemikáliami, ktoré sa považujú za rakovinotvorné (azbest, vinylchlorid=surovina pre výrobu PVC, prašné prostredie, decht, ionizujúce žiarenie).
- Všímajte si svoje telo (samovyšetrovanie prsníkov, semenníkov, krvácanie, ...).
- Chodievajte na pravidelné preventívne prehliadky! (všetky ženy vrátane vyšetrenia u gynekológa a muži po 50. roku života vrátane vyšetrenie u urológa).
- Bezpodmienečne vyhľadajte lekára a dajte sa vyšetriť, ak zistíte niektorý z varovných príznakov!
- Dôverujte svojmu lekárovi! Dávajte si pozor na rôznych podvodníkov (šarlatánov), ktorí chcú zarobiť na Vašej chorobe.
- Všímajte si varovné príznaky aj u svojich rodinných príslušníkov a známych. Ak sa boja, alebo sa cítia zmätení, posmeľte ich, aby navštívili lekára.
Je dokázané, že onkologická liečba je úspešná vtedy, keď sa choroba zistí vo včasnom štádiu. Je preto dôležité venovať pozornosť prvým príznakom a zmenám, ktoré môžu signalizovať začiatok choroby.
Mgr. Silvia Lengová, RÚVZ Rožňava