Výchovné poradenstvo
Výchovný/kariérový poradca
Ing. Lucia Hronyeczová
Výchovné poradenstvo
Hlavné úlohy a činnosť výchovného poradenstva sú zamerané v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov na posilňovanie a podporu pozície a výchovno-poradenských aktivít výchovného poradcu ako základného článku systému výchovného poradenstva plniaceho úlohy školského poradenstva v zmysle zákona NR SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( Školský zákon) a v zmysle vyhlášky MŠ SR č.325/2008 Z.z. o výchovnom poradenstve a o poradenských zariadeniach, v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi MŠ SR na tento školský rok a s Dohovorom o právach dieťaťa.
Konzultačný deň:
v pondelok v čase od 11.00 hod. do 12.00 hod.
tiež podľa dohody s rodičmi počas celého školského roku
Hlavný cieľ výchovného poradenstva
Výchovný poradca je súčasťou výchovno-vzdelávacej sústavy, ktorý poskytuje odbornú pedagogickú, metodickú a informatívnu pomoc žiakom, pedagogickým zamestnancom, zákonným zástupcom najmä v oblasti výchovy a vzdelávania.
Výchovný poradca plní úlohy výchovného poradenstva v osobnostnom, vzdelávacom a profesijnom vývine žiaka. Svoju kariérovú pozíciu zastáva popri svojej pedagogickej činnosti.
Dôležitou súčasťou je spolupráca výchovných poradcov s triednymi učiteľmi kvôli zjednoteniu informačnej, diagnostickej a konzultačnej činnosti triednych učiteľov – prednášky vzdelávacieho charakteru, semináre zamerané na praktické využitie teoretických poznatkov, besedy s odborníkmi, písomné inštrukcie, skupinové rozhovory a individuálne konzultácie zamerané na riešenie problémov. Úzko spolupracuje so školským špeciálnym pedagógom a odbornými zamestnancami poradenských zariadení.
Prioritou úspešného vykonávania poradenskej činnosti je osobnosť výchovného poradcu, jeho vlastnosti a schopnosti. Výchovný poradca sa dostáva do dôvernej sféry života žiakov i rodičov, a tak sa zásadnou požiadavkou stáva taktnosť a diskrétnosť, ako aj schopnosť vcítenia sa, empatia, schopnosť tímovo spolupracovať, mať organizačné schopnosti, vedieť zvládať záťažové situácie a neustále sa zdokonaľovať vo svojom odbore. Musí poznať a prakticky ovládať metódy výchovného ovplyvňovania žiakov, pedagogickú diagnostiku, postupy individuálneho a skupinového poradenstva.
Kariérový poradca
Je kariérová pozícia, v ktorej vykonáva špecializované činnosti pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec. Podľa § 38 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch (ďalej len „zákon č. 138/2019 Z. z.“) kariérový poradca vykonáva činnosti kariérového poradenstva.
Hlavný cieľ kariérového poradcu
- vykonáva diagnostickú činnosť predpokladov a záujmov žiaka,
- koordinuje poskytovanie a výmenu informácií medzi žiakmi, zákonnými zástupcami, strednými školami o potrebách trhu práce,
- poskytuje informačnú a konzultačnú činnosť, individuálne a skupinové kariérové poradenstvo pre žiakov a ich zákonných zástupcov,
- sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa s profesijnou orientáciou.