Školský poriadok

Aktualizovaný školský poriadok

 

Základná škola s materskou školou, Berzehorská 154,

049 51 Brzotín

 

 

 

 

Školský poriadok

 

 

 

Milý žiak, žiačka !

 

     Každá spoločnosť sa spravuje podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu.  Aby si bol oboznámený, ako sa máš správať v triede, v školskom klube detí (ďalej ŠKD), v školskej jedálni (ŠJ) a ostatných  školských priestoroch,  pri školských podujatiach a na verejnosti, predkladáme Ti školský poriadok.

 

     Všetky body školského poriadku (ďalej ŠP) sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby každý chránil zdravie svoje i svojich spolužiakov a aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a užitočne, pritom príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.

 

     Vychádzame zo všeobecnej Deklarácie ľudských práv, Listiny základných práv a slobôd ako aj iných platných dokumentov vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy. Je to súhrn noriem, zásad a pravidiel spolužitia celého kolektívu. Dodržiavanie vnútorného poriadku školy v každodennom živote školy je prejavom uvedomelého vzťahu k práci v škole, k plneniu svojich povinností, utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci žiaci a zamestnanci školy povinní tento pracovný poriadok dodržiavať.

 

 

  1. Všeobecné ustanovenia

 

Organizácia školského roka

 

- obdobie školského vyučovania (ďalej len "vyučovanie") sa člení na prvý polrok a druhý polrok. Vyučovanie v prvom polroku sa začína 2. septembra a končí sa 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Vyučovanie v druhom polroku sa začína 1. februára a končí sa 30. júna bežného roka.

 

- vysvedčenie sa vydáva žiakom v posledný vyučovací deň každého polroka.

 

- obdobie školských prázdnin tvoria jesenné prázdniny (2 dni - koniec októbra), vianočné prázdniny (23.12.-7.1.),  jarné prázdniny (týždeň podľa rozvrhu krajov), veľkonočné prázdniny (začínajú štvrtkom, ktorý predchádza Veľkonočnému pondelku a končia sa v nasledujúci utorok) a letné prázdniny (začína 1.7.  do 31.8.).

 

- riaditeľ školy môže poskytnúť žiakom zo závažných, najmä z organizačných a z technických dôvodov v súhrne najviac päť dní voľna v školskom roku.

 

- ak dôjde k nepredvídanej udalosti, najmä k havarijnej situácii, k epidémii alebo k pandémii, môže riaditeľ školy po prerokovaní so zriaďovateľom školy rozhodnúť o poskytnutí ďalších dní voľna žiakom a o spôsobe náhrady vyučovania za tieto dni.

 

 

Časové rozdelenie dňa

 

 

Vyučovanie začína o  7.45 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Malé prestávky medzi vyučovacími hodinami trvajú 10 minút, veľká prestávka po druhej vyučovacej hodine trvá 15 minút.

 

Časový rozpis vyučovacích hodín I. stupeň

 

7.30   - 7.45           príchod do školy

 

7.45   -  8.30          1. vyučovacia hodina

 

8.40   -  9.25          2. vyučovacia hodina

 

9.40   - 10.25         3. vyučovacia hodina

 

10.35 - 11.20         4. vyučovacia hodina

 

                Obedňajšia prestávka                     

                    11.20 - 11.50 hod.

 

11.50 - 12.35         5. vyučovacia hodina

 

12.45 - 13.30         6. vyučovacia hodina

 

 

Časový rozpis vyučovacích hodín II. stupeň

 

7.30   - 7.45           príchod do školy

 

7.45   -  8.30          1. vyučovacia hodina

 

8.40   -  9.25          2. vyučovacia hodina

 

9.40   - 10.25         3. vyučovacia hodina

 

10.35 - 11.20         4. vyučovacia hodina

 

11.30 - 12.15         5. vyučovacia hodina

 

12.25 - 13.10         6. vyučovacia hodina

 

               Obedňajšia prestávka

 

 

 

 

 

  1. Práva a povinnosti žiaka

 

Práva žiaka

 

  1. Na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti.
  2. Na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.
  3. Na rovnoprávny prístup ku vzdelaniu.
  4. Na bezplatné vzdelanie v základných školách.
  5. Na vzdelanie v štátnom jazyku.
  6. Na bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety.
  7. Na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.
  8. Na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu v súlade so zásadami psychohygieny.
  9. Na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním.
  10. Na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav.
  11. Na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám.
  12. V prípade žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky.
  13. Na informácie týkajúceho sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
  14. Na zrozumiteľný výklad učiva.
  15. Na zodpovedanie položenej otázky k učivu.
  16. Na objektívne hodnotenie.
  17. Na prestávku podľa vnútorného poriadku školy.

 

 

Povinnosti žiaka

 

  1. Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie včas podľa rozvrhu hodín, najneskôr 5 minút pred začiatkom vyučovania musí byť vo svojej triede a pripravený na vyučovanie. O 7. 45 hod. sa zavrie pavilón „U1“ a „U2“ z dôvodu bezpečnosti. Žiak sa pustí po 1. vyučovacej hodine. Neskorý príchod sa poznačí do  triednej knihy ako vymeškaná hodina. Triedny učiteľ čaká na ospravedlnenie podľa školského poriadku, ak nie je vymeškanie ospravedlnené podľa školského poriadku, hodina je neospravedlnená.
  2. Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie čisto, hygienicky a esteticky upravený. Nie je dovolené líčenie, pearsing, farbenie vlasov, lakovanie nechtov, extravagantné oblečenie, oblečenie propagujúce extrémistické skupiny a pod.
  3. V triede a v školských priestoroch je každý žiak povinný zachovávať čistotu a poriadok. Očistiť si obuv pred vchodom do budovy a prezuť sa do zdravotne nezávadných prezuviek a odložiť si vrchný odev na vešiak.
  4. Počas príchodu do areálu školy, jednotlivých pavilónov a tried, žiak slušne pozdraví všetkých zamestnancov a vyučujúcich.

 

  1. Pred začiatkom vyučovacej hodiny si žiak pripraví pomôcky potrebné pre príslušný predmet, počas vyučovania sedí pokojne, nevyrušuje a nerozptyľuje spolužiakov.
  2. Na vyučovacích hodinách sedí  na svojom mieste. Bez povolenia nesmie opustiť svoje miesto, ani učebňu.
  3. Žiak opúšťa triedu s povolením vyučujúceho počas vyučovacej hodiny iba na WC, nie za iným účelom.
  4. Ak chce žiak odpovedať, alebo sa na niečo spýtať, prihlási sa zdvihnutím ruky, odpovedá až na vyzvanie učiteľa.
  5. Ak sa žiak nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na hodinu, ospravedlní sa vyučujúcemu na jej začiatku.
  6. Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, žiak sa ticho postaví. Sadne si na pokyn vyučujúceho učiteľa. Rovnako zdraví pri odchode dospelej osoby z triedy.
  7. Žiak je povinný nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Vo výnimočných prípadoch (napr. zdravotné dôvody a iné) môže dostať dve sady učebníc.
  8. Žiak je povinný zaobchádzať so zapožičanými učebnicami a učebnými pomôckami šetrne, úmyselne ich nenič a nepoškodzovať, inak bude musieť škodu uhradiť.
  9. Žiacku knižku musí mať každý deň v škole, na každej vyučovacej hodine. Tá musí byť podpísaná rodičmi podľa podpisového vzoru vždy aspoň za uplynulý týždeň. Pri strate si ju zakúpi sám, a to do 2 dní. Stratu nahlási ihneď triednemu učiteľovi.
  10. Ak žiak vymeškal z vyučovania, či už pre chorobu alebo z iného závažné dôvodu, po opätovnom príchode do školy je povinný predložiť triednemu učiteľovi ospravedlnenie od lekára alebo rodiča najneskôr do 3 dní. Ak ospravedlnenie nepredloží, budú mu tieto hodiny vykázané ako neospravedlnené.

 

  1. V každej triede sa určuje na jeden týždeň dvojica žiakov ako triedna služba (týždenníci). Triedna služba utiera tabuľu, dbá o čistotu triedy. Okamžite hlási triednemu učiteľovi poškodzovanie triedy. Po príchode do triedy prehliadne učebňu a tak isto po skončení vyučovania dozerá na čistou a poriadok.
  2. Týždenníci majú prehľad o neprítomných žiakoch a stav hlásia na začiatku každej vyučovacej hodiny vyučujúcemu.
  3. Týždenníci dbajú o to, aby v čase neprítomnosti učiteľa v triede (aj cez malé prestávky) bol v triede poriadok a pokoj. Ak nepríde učiteľ na vyučovaciu hodinu do 5 minút po zvonení, hlási to riaditeľovi školy (zástupcovi riaditeľa školy, prípadne inému vyučujúcemu), aby bolo možné ihneď zabezpečiť náhradu.

 

  1. Žiak nesmie do školy nosiť predmety, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť a pozornosť spolužiakov. Tiež nesmie nosiť väčšie sumy peňazí a osobitne cenné predmety a oblečenie. Za stratu vecí škola nezodpovedá.
  2. Do školy  a na školské podujatia je zakázané prinášať bodné, sečné a rezné zbrane, náboje a iné nebezpečné predmety ohrozujúce bezpečnosť a zdravie.  Predmety nepotrebné na vyučovaní mu môže učiteľ odobrať a vrátiť ich len zákonnému zástupcovi.
  3. Počas vyučovacieho procesu je prísne zakázané používať mobilný telefón, tablety, rádia, MP3 a MP4 prehrávače, vlastné počítače, či iné elektronické prístroje a hry rozptyľujúce pozornosť, prípadne ohrozujú bezpečnosť a zdravie.  Pred začiatkom prvej vyučovacej hodiny triedny učiteľ odoberie žiakom ich vypnuté mobilné telefóny a zamkne ich u seba v skrini. Odovzdá ich, žiakom 1.- 4. ročníka na konci ŠKD, ktoré medzitým odovzdá vychovávateľkám a žiakom 5. -9. ročníka na konci vyučovania. V prípade porušenia zákazu bude vypnutý telefón pedagogickým zamestnancom žiakovi odobratý a bude uložený na sekretariáte ZŠ. Osobne si ho bude môcť prevziať výhradne zákonný zástupca žiaka u riaditeľa školy. Opakovaný priestupok sa bude považovať za hrubé porušenie školského poriadku a odobraný predmet bude žiakovi vrátený na konci školského roka.
  4. Je prísne zakázané prinášať do školy alebo na školské akcie cigarety, alkohol, akékoľvek druhy drog či návykových látok a požívať ich pred vyučovaním a počas neho (rovnako to platí i pre všetky školské akcie). Žiak musí rešpektovať zákaz fajčenia, požívania alkoholických a energetických nápojov, drog a iných omamných látok v škole i v celom areáli školy a upozorní na to aj ostatných, ktorí by tento zákaz chceli porušiť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, energetických nápojov, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.

 

  1. Pri akejkoľvek činnosti v interiéri alebo exteriéri sa žiak správa tak, aby neohrozoval seba ani ostatných vyučujúcich, žiakov v triedach a areály školy. Dodržiava pravidlá BOZP.
  2. Žiak je povinný správať sa k riaditeľovi školy, učiteľom a zamestnancom školy zdvorilo, pri stretnutí ich pozdraviť, v styku so spolužiakmi dodržiavať pravidlá slušného správania a ctiť si ľudskú dôstojnosť. Nepoužívať vulgárne nadávky pri komunikácii so spolužiakmi a vyučujúcimi.
  3. Na školských vychádzkach, výletoch, exkurziách sa žiaci riadia pokynmi vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov.
  4. Ak sa u žiaka 9. ročníka po prijatí na strednú školu výrazne zhorší prospech alebo správanie, bude o týchto skutočnostiach informovaná príslušná stredná škola.
  5. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny dá žiak svoje miesto do poriadku, odstráni nečistoty a vyloží stoličku na lavicu.
  6. Ak má žiak poslednú hodinu v odbornej učebni alebo telocvični, dá svoju kmeňovú triedu pred odchodom do poriadku. Za poriadok v učebni alebo telocvični zodpovedajú tí žiaci, ktorí v nej majú poslednú hodinu.
  7. V sprievode vyučujúceho odchádza do ŠJ alebo šatne.
  8. V školskej jedálni sa žiaci zdržujú len počas podávania stravy, správajú sa disciplinovane, riadia sa pokynmi pedagogického dozoru.
  9. Po ukončení vyučovania sa žiak nezdržiava v areály školy, iba v prípade krúžkovej činnosti, doučovania alebo popoludňajšieho vyučovania so súhlasom riaditeľa školy.
  10. Po skončení vyučovania žiaci opúšťajú areál školy, dodržiavajú dopravné predpisy a disciplínu.

 

  1. V školskom klube detí sa žiaci správajú podľa pokynov vychovávateliek, bez dovolenia sa nevzďaľujú a neodchádzajú domov. Hrajú sa na ploche školského areálu iba tam, kde im to vychovávatelia dovolia. Dbajú pritom na svoju bezpečnosť aj bezpečnosť ostatných žiakov. 
  2. Ak žiak zistí nejakú stratu, ohlási to vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci sa odovzdávajú na sekretariáte školy.

 

 

III. Správanie žiaka cez prestávku

 

  1. Žiak využíva malé prestávky na prípravu na nasledujúcu vyučovaciu hodinu v triede. Triedu opúšťa len v nutnom prípade (návšteva WC, zdravotné problémy príprava pomôcok a pod.).
  2. Počas malých prestávok  je zakázané  zhromažďovať sa v skupinkách v iných triedach, zdržiavať sa na chodbách alebo opúšťať budovu bez dovolenia vyučujúceho.
  3. Cez veľkú prestávku od apríla do októbra sa zdržiava v areáli školského dvora – na betónovej ploche pred telocvičňou (ak to dovoľujú poveternostné podmienky) a v období od novembra do apríla sa zdržiava v budove školy.
  4. Päť minút pred ukončením veľkej prestávky na pokyn dozor konajúceho učiteľa žiak vchádza do budovy a pripraví sa na vyučovaciu hodinu.
  5. Počas malej a veľkej prestávky žiak nesmie opustiť areál školy za účelom nákupu potravín v miestom obchode. Opustenie areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
  6. Počas prestávok sú žiaci povinní rešpektovať dozor konajúceho vyučujúceho, jeho pokyny, nariadenia a upozornenia, aby sa predišlo úrazu.
  7. Počas prestávok žiak nesmie prijímať cudzie návštevy.
  8. Počas prestávok žiak udržiava svoje miesto v čistote a poriadku. Papiere a odpadky odhadzuje do košov. Šetrí elektrickou energiou a vodou.
  9. Pri otváraní okien dodržiava bezpečnostné predpisy, nevykláňa sa z nich a nič z nich nevyhadzuje.
  10. Je zakázané vysedávať na oknách , parapetoch a zábradliach.
  11. Je zakázané vyskakovať z okien na prízemí.
  12. Spory so spolužiakmi rieši bez použitia fyzickej sily. Šikanovanie sa netoleruje. V škole sú zakázané akékoľvek prejavy alebo náznaky šikanovania, rasizmu, intolerancie, znevažovania iných fyzickou alebo psychickou formou. Takéto správanie sa bude posudzovať mimoriadne prísne.
  13. Používanie vulgarizmov je nedôstojné  a zakázané.
  14. Žiakom je zakázané ničiť školský majetok, písaním alebo iným spôsobom poškodzovať steny, lavice, stoličky, stoly a iné zariadenie školy. V prípade poškodenia majetku sú žiaci povinní uviesť ho do pôvodného stavu alebo škodu nahradiť peňažne (viď nižšie uvedená tabuľka).
  15. Krádeže sú neprípustné.
  16. Do riaditeľne, zborovne a kabinetov ide žiak len v nevyhnutných prípadoch. Všetky potrebné písomnosti si vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa.
  17. Ak je žiak svedkom porušovania školského poriadku, jeho povinnosťou je oznámiť to ktorémukoľvek členovi pedagogického dozoru. V opačnom prípade sa stáva spoluzodpovedným.

 

 

Pri poškodzovaní školského majetku alebo jeho úplnom zničení/odcudzení, žiak (zákonný zástupca) bude musieť uhradiť škodu, ktorú spôsobil. Poškodenie/zničenie školského majetku, prerokuje škodová komisia a následne vyčísli sumu.

 

Škodová komisia sa bude odvíjať od nasledujúcej tabuľky:

 

 

Školský majetok

Výška sumy

malá skriňa

10 €

veľká skriňa

20 €

závesy

16,50 €/okno

parapety

od 10 €/závisí od miery poškodenia

dvere

od 40 €/závisí od materiálu

tabuľa

od 100 €/závisí od miery poškodenia

technika (NB, Dataprojektor, myška, perá k tabuli, diaľkový ovládač, iné príslušenstvá)

od 5 €/ závisí od miery poškodenia a druhu

lavice

10 €

stolička

8 €

učiteľský stôl

15 €

hasiaci prístroj

od 60 €/závisí od hmotnosti v kg

stratené/poškodené učebnice

od 1 €

Nový nábytok

stolička

lavica

od 35 €/ závisí od miery poškodenia

od 50 €/ závisí od miery poškodenia

 

 

IV. Dochádzka žiaka do školy

 

  1. Žiak dochádza na vyučovanie pravidelne a načas.
  2. Vyučovanie môže vymeškať len pre chorobu, vážnu udalosť v rodine a pre nepredvídané okolnosti. Rodič môže ospravedlniť vymeškanie dieťaťa najviac 5 po sebe nasledujúce vyučovacie dni. (Podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, podľa paragrafu 144, ods.10.).
  3. Žiaci budú ospravedlnení na základe lekárskeho potvrdenia a zákonom č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelaní od rodiča §144 ods.10  len potvrdením v žiackej knižke.
  4. Zákonný zástupca je povinný do piatich pracovných dní dať vedieť vedeniu školy dôvod vymeškania, ináč je škola povinná hlásiť neprítomnosť žiaka úradom.
  5. Uvoľnenie z vyučovacieho procesu počas dňa musí byť odôvodnené, ináč bude neospravedlnené (platné od 23.4.2018 - prerokované a schválené na 3.štvrťročnej hodnotiacej rade).
  6. V prípade neočakávaných udalostí rodič informuje triedneho učiteľa o neprítomnosti žiaka na vyučovaní. Každá neúčasť na vyučovaní musí byť riadne ospravedlnená.
  7. Ak žiak potrebuje ísť na lekárske ošetrenie, navštívi lekára ráno a vráti sa na vyučovanie. V nevyhnutných prípadoch počas vyučovania ho uvoľní triedny učiteľ len na písomnú žiadosť rodičov.
  8. Ak žiak vymešká viac ako 50% z vyučovania v jednotlivých predmetoch, môže mu byť navrhnuté komisionálne preskúšanie.
  9. Pri neospravedlnenom vymeškaní z vyučovania sa udeľuje pokarhanie a to nasledovne:

 

od  2-5 neospravedlnených  hodín – pokarhanie triednym učiteľom

 

od 6-16 neospravedlnených hodín – pokarhanie riaditeľom školy

 

od 17 - 25 neospravedlnených hodín – znížená známka zo správania 2.stupňa

 

od 26 – 37 neospravedlnených hodín – znížená známka zo správania 3. stupňa

 

od 38 – a viac vyučovacích hodín – znížená známka zo správania 4.stupňa

 

  1. Oslobodenie od vyučovania z niektorého predmetu (napr. telesná výchova) určuje    riaditeľ školy iba na základe písomného posúdenia lekára a písomnej  žiadosti zákonného zástupcu.

 

 

V. Povinnosti žiaka v školskej jedálni (ŠJ)

 

  1. Prvý stupeň obeduje od 11.30 hod. Žiaci druhého stupňa obedujú po skončení vyučovania. Ak má žiak popoludňajšie vyučovanie, obeduje po 6. hodine.
  2. Vstup do školskej jedálne je povolený iba stravujúcim sa žiakom.
  3. Po príchode do školskej jedálne je žiak povinný uložiť si tašku a vrchný odev do časti šatne v ŠJ.  Umyje si ruky a zaradí sa do radu. Rešpektuje pokyny dozor konajúceho vyučujúceho.
  4. V jedálni sa slušne usadí. Počas jedenia i pobytu v jedálni sa správa kultúrne – nevykrikuje, nebehá. Celý obed, vrátane ovocia alebo múčnika skonzumuje pri stole.
  5. Po dojedení obeda zanecháva svoje miesto čisté.
  6. Po konzumácii stravy je žiak povinný ním použitý kuchynský riad a príbor vrátiť do odkladacieho okienka pre použitý riad.
  7. Ak žiak poškodí príbor alebo rozbije riad, je povinný ho nahradiť.
  8. Ak žiak v jedálni poruší  ŠP, môže byť vykázaný dozor konajúcim učiteľom z jedálne. Porušenie ŠP bude nahlásené triednemu učiteľovi a zaznamenané do ŽK. Žiak má právo neskoršie sa naobedovať.

 

 

VI. Dochádzka žiaka do školského klubu detí (ŠKD)

 

  1. Ak je žiak prihlásený do ŠKD, prichádza do oddelenia po skončení vyučovania.
  2. Žiakov 1. – 4. ročníka odovzdáva príslušnej vychovávateľke učiteľka vyučujúca poslednú hodinu v triede. Žiakov, ktorí nie sú v ŠKD prihlásení odvádza na obed.
  3. Z ŠKD môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného ospravedlnenia rodiča (choroba, rodinné dôvody, záujmová činnosť).
  4. Odchod žiaka z ŠKD je vyznačený v zápisnom lístku (v TK). Zmeny odchodu musí rodič písomne oznámiť.
  5. Z ŠKD a jeho činností je zakázané svojvoľne odísť.
  6. Činnosť ŠKD je do 15:30 hod.  Rodič je povinný si v uvedenom čase dieťa vyzdvihnúť, skorší odchod dieťaťa je len v núdzových prípadoch.
  7. Správanie žiaka v ŠKD sa riadi zásadami uvedenými v tomto školskom poriadku.

 

 

VII. Povinnosti žiaka na školských akciách

 

  1. Žiak je povinný správať sa slušne a robiť dobré meno sebe i škole.
  2. Žiak je povinný prísne dodržiavať pokyny pedagogického dozoru.
  3. Žiak je povinný riadiť sa podľa zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), ochrany pred požiarmi (OpP), školským poriadkom a pri presúvaní sa v skupine riadiť dopravnými predpismi.
  4. Žiak počas školských akcií nesmie užívať akékoľvek zdraviu škodlivé legálne a nelegálne drogy, energetické nápoje, prechovávať predmety ohrozujúce bezpečnosť a zdravie, svojvoľne opustiť kolektív a znečisťovať prostredie.
  5. V prípade, že žiak nerešpektuje pokyny vyučujúceho a poruší školský poriadok, po príchode do školy budú o jeho   priestupku  informovaní  rodičia prostredníctvom  ŽK alebo telefonicky.

 

 

VIII. Povinnosti žiaka mimo školy

 

  1. Žiak je povinný chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbať o bezpečnosť na ulici a dodržovať dopravné predpisy.
  2. Žiak je povinný správať sa úctivo a zdvorilo k svojim rodičom, príbuzným, priateľom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich slušne pozdraviť.
  3. Žiak je by mal byť pozorný k starším,  k chorým ľuďom a k ženám.
  4. Vo večerných hodinách sa nezdržiavať bez dozoru na verejných podujatiach. Večerné hodiny začínajú pre žiakov 1. – 4. ročníka v zimnom období (november - marec) od 19.00 hod, v letnom období (apríl – október) od 20.00 hod. Pre žiakov 5. – 9. ročníka  v zimnom období od 20.00 hod, v letnom období  od 21.00 hod.
  5. Žiaci základnej školy môžu navštevovať iba podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov.
  6. Správať sa na verejnosti tak, aby robili dobré meno sebe, svojej rodine i škole. Počas voľných dní a prázdnin správať sa slušne,  neporušovať zásady spolunažívania a spoločenské normy správania. Po skončení vyučovania,   v priestoroch mimo areálu školy,  škola nezodpovedá za správanie žiaka.

 

 

IX. Pochvaly a ocenenia

 

  1. Triedny učiteľ a riaditeľ školy môžu žiakovi udeliť pochvalu alebo ocenenie za dodržiavanie školského poriadku, správanie, aktivitu, prospech, úspešnú reprezentáciu školy, dobrú dochádzku, za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností a za iný záslužný čin.
  2. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.

 

 

X. Opatrenia vo výchove

 

  1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie voči školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu známky zo správania.
  2. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy. Škola pristupuje k udeleniu výchovného opatrenia podľa závažnosti z niektorých nasledujúcich postupov:

 

    • oznam rodičom

 

    • pohovor s triednym učiteľom

 

    • napomenutie triednym učiteľom

 

    • pokarhanie triednym učiteľom

 

    • pohovor s koordinátorom prevencie drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov

 

    • pohovor s výchovným poradcom

 

    • pohovor s riaditeľom školy

 

    • pohovor s riaditeľom školy v prítomnosti rodičov

 

    • pokarhanie riaditeľom školy

 

    • znížená známka zo správania na stupeň 2,  3, a 4 

 

  1. Pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní na pedagogickej rade. Riaditeľ udeľuje pokarhanie riaditeľom školy po prerokovaní na pedagogickej rade.
  2. O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
  3. V prípade podozrenia, že u žiaka došlo k užitiu drog, škola o tom informuje zákonného zástupcu žiaka. V prípade neprimeraného či neovládateľného agresívneho správania sa žiaka požiada o asistenciu políciu.

 

 

XI. Komisionálne skúšky, opravné skúšky, opakovanie ročníka

 

Žiak bude klasifikovaný na základe komisionálnej skúšky:

 

  1. keď koná rozdielovú skúšku,
  2. keď je skúšaný v náhradnom termíne,
  3. keď jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka a riaditeľ školy akceptuje dôvody ako opodstatnené,
  4. na základe rozhodnutia vyučujúceho, keď žiak vymešká v jednom polroku 50% a viac z plánovaného počtu hodín v predmete, respektíve nemá splnené všetky kritériá hodnotenia a klasifikácie žiakov,
  5. výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.
  6. Ak má žiak na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže jeho zákonný zástupca požiadať o vykonanie opravnej skúšky. Výsledok opravnej skúšky môže byť hodnotený známkou - Nedostatočný - ak žiak nevyhovie stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov, dostatočný - ak žiak stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov vyhovie.
  7. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú alebo komisionálnu skúšku, klasifikuje sa z predmetu, z ktorého mal urobiť opravnú alebo komisionálnu skúšku – stupňom prospechu - Nedostatočný.
  8. Ak žiak neprospel a neurobil opravnú skúšku z predmetu, prípadne ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, opakuje ročník. Bude zaradený do triedy nižšieho ročníka.

 

 

XII. Individuálne štúdium, štúdium v zahraničí

 

  1. Na požiadanie zákonného zástupcu zo zdravotných dôvodov doložených príslušným potvrdením, môže riaditeľ školy povoliť žiakovi individuálny študijný plán alebo študijné úľavy.
  2. V prípade, ak žiak prestupuje na inú školu, zákonný zástupca je povinný upovedomiť vedenie školy aj písomným vyjadrením (odhláška žiaka z danej ZŠ).
  3. Pokiaľ žiak spolu s rodinou dlhší čas žije v zahraničí, môže riaditeľ školy vyhovieť žiadosti zákonného zástupcu žiaka a povoliť štúdium žiaka na škole obdobného typu v zahraničí. Zákonný zástupca žiaka je povinný v danom školskom roku poslať potvrdenie o návšteve školy v zahraničí. Zákonný zástupca žiaka môže písomne požiadať o vykonanie komisionálnej skúšky v danom školskom roku. Riaditeľ školy stanoví, z ktorých predmetov žiak túto skúšku vykoná a určí termín. Ku komisionálnej skúške je potrebné predložiť vysvedčenie zo zahraničia za daný školský rok.

 

 

XIII. Práva a povinnosti učiteľov

 

  1. Učitelia využívajú na škole všetky práva, ktoré pre nich vyplývajú zo zákonníka práce, pracovného poriadku a ďalších právnych predpisov.
  2. Učitelia prichádzajú do školy najneskôr 20 minút pred začiatkom vyučovania. Svoj príchod zapíšu do knihy príchodov a odchodov. Oneskorený príchod hlásia riaditeľovi školy (zástupcovi). Vyučujúci, ktorí majú dozor, prichádzajú 25 minút pred začiatkom vyučovania.
  3. Dozor konajúci vyučujúci odchádza na dozor do určených pavilónov o 7.30 hod. Žiakom odomkne pavilón a triedy na chodbe, kde vykonáva dozor. Cez prestávky dozor konajúci učitelia dohliadajú na pokoj a bezpečnosť na chodbách a triedach, nedovolia žiakom svojvoľne opúšťať školskú budovu.
  4. Predvídanú neprítomnosť hlási učiteľ včas riaditeľovi školy začiatkom vyučovania, aby bolo možné zabezpečiť zastupovanie. Do 24 hodín predloží potvrdenie lekára o pracovnej neschopnosti.
  5. Po príchode do školy a odchode zo školy sa učitelia oboznámia so správami a vyhláškami v zborovni, vyvesené riaditeľstvom školy (zástupcom školy), najmä však so zmenami v rozvrhu (zastupovanie neprítomných učiteľov) a písomnosťami, ktoré je potrebné odovzdať včas.
  6. Skôr než začne učiteľ vyučovať, zapíše do triednej knihy učivo, neprítomných žiakov, skontroluje či je učebňa v poriadku. Pomôcky si učitelia pripravia včas.                                      
  7. Pri vyučovaní pracuje učiteľ podľa učebných osnov a používa učebnice schválené Ministerstvom školstva SR. Na vyučovanie sa starostlivo pripravuje.
  8. Dbá na poriadok a disciplínu v triedach, vedie žiakov k ochrane školského majetku.
  9. Zodpovedá za zdravie a bezpečnosť žiakov vo vyučovacom procese, na vychádzkach, exkurziách, kurzoch a v čase dozoru na pridelenom priestore.
  10. V čase vyučovania a cez prestávky nesmie posielať žiakov mimo školy na vybavovanie svojich osobných a iných záležitostí. Počas vyučovacích hodín si nevybavuje svoje súkromné záležitosti a telefonáty.
  11. Disciplinárne priestupky rieši každý vyučujúci na svojich hodinách sám, triednych učiteľov iba informuje.
  12. Po poslednej vyučovacej hodine skontroluje vyučujúci poriadok v triede, na chodbe a v šatni, potom odvedie žiakov do jedálne (resp. k východu). Dbá, aby žiaci nenarušovali vyučovací proces v ďalších triedach.
  13. Učitelia sú osobne zodpovední za dodržiavanie školského poriadku.

 

 

Povinnosti triedneho učiteľa

 

  1. Triedny učiteľ si vypracuje výchovný plán (plán triednických hodín), podľa ktorého uskutočňuje sústavnú výchovnú prácu so žiakmi svojej triedy.
  2. Vedie triednu agendu – triednu knihu, triedny výkaz, poskytuje riaditeľovi školy podľa potreby písomné podklady o triede.
  3. V pondelok kontroluje  zápisy v triednej knihe za predchádzajúci týždeň a nedostatky odstráni ihneď. Zodpovedá za dôslednú kontrolu ospravedlnených a neospravedlnených vyučovacích hodín.
  4. Vedie Asc agendu – dopĺňa dochádzku žiakov a známky za jednotlivé predmety priebežne.
  5. Sleduje správanie a prospech žiakov vo svojej triede a stará sa o dodržiavanie školského poriadku.
  6. Každý týždeň organizuje jednu triednickú hodinu. Dĺžka hodiny je určená programom triednickej hodiny.
  7. Dohliada na stav učebníc, zariadenia, učebných pomôcok, na zovňajšok žiakov a vykonáva opatrenia na odstránenie nedostatkov.
  8. Osobitnú pozornosť venuje žiakom talentovaným, žiakom z menej podnetného prostredia a žiakom zaostávajúcim.
  9. Závažné problémy disciplíny, prospechu a dochádzky rieši s výchovným poradcom, zástupcom riaditeľa školy a riaditeľom školy.
  10. Spolupracuje s výchovným poradcom školy a vedie žiakov k správnej voľbe povolania.
  11. Zhoršenie prospechu alebo správania oznamuje rodičom prostredníctvom žiackej knižky, na triednych schôdzach ZRŠ, listom, osobným pozvaním do školy a pod.
  12. Triedny učiteľ môže uskutočňovať rozsadzovanie žiakov z hľadiska pedagogických a zdravotných potrieb triedneho kolektívu.

 

 

XIV. Práva a povinnosti zákonného zástupcu

 

Právo zákonného zástupcu

 

  1. Na výber školy alebo školského zariadenia pre svoje dieťa, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa platného zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
  2. Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa platného zákona.
  3. Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom.
  4. Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
  5. Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
  6. Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
  7. Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
  8. Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

 

Povinnosti zákonného zástupcu

 

  1. Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas.
  2. Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
  3. Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
  4. Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
  5. Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
  6. Oznámiť škole dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní, a to bez zbytočného odkladu príčiny jeho absencie.

          Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený                   zákaz dochádzky do školy, náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne               udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.

  1. Dôvody neprítomnosti dieťaťa  na výchove a vzdelávaní doložiť dokladmi v súlade so školským poriadkom a to potvrdením od lekára, prípadne ospravedlnením od rodiča. Rodič môže dať ospravedlnenie na 5 po sebe nasledujúce dni. Ak neprítomnosť žiaka na vyučovacom procese trvá dlhšie ako 5 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, je potrebné predložiť ospravedlnenie od lekára. (Podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, podľa paragrafu 144, ods.10.). 
  2. V prípade výskytu pedikulózy u žiaka, rodič je povinný dôkladne vyčistiť vlasy od vší aj hníd. Žiak môže opätovne nastúpiť na vyučovací proces len s potvrdením od lekára o preliečenej pedikulóze.
  3. Ak žiak nemôže prísť do školy pre príčinu, ktorá je vopred známa, požiada jeho zákonný zástupca o uvoľnenie z vyučovania.
  4. Ak v rodine žiaka niektorý člen alebo samotný žiak ochorie na nákazlivú chorobu (COVID-19 alebo iné), oznámi to rodič bezodkladne riaditeľovi školy. 
  5. Žiak s príznakmi ochorenia na COVID-19 musí zostať doma. Pokiaľ rodič nevie vylúčiť príznaky, kontaktuje detského lekára.
  6. Rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy bez povolenia riaditeľa školy, alebo jeho zástupcu.
  7. Rodič je povinný nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

 

XV. Prevádzkový poriadok odborných učební

 

Žiaci vstupujú do jednotlivých odborných učební len v sprievode vyučujúceho. Na začiatku školského roka sa žiaci oboznámia s prevádzkovým poriadkom danej učebne a to  – učebne informatiky,  školskej dielne, knižnice a telocvične. Prevádzkový poriadok je umiestnený v každej učebni a prísne sa dodržiavajú jeho pokyny, aby sa zabezpečila bezpečnosť pri práci, zabránilo úrazu, ohrozeniu zdravia a poškodeniu majetku učební.

 

Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách

  1. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov.
  2. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole preukázateľne oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom.
  3. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom.
  4. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
  5. Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.
  6. Žiak ochraňuje svoje zdravie a zdravie spolužiakov.
  7. Žiak dôsledne dodržiava hygienické zásady - dôsledne si umyje ruky po použití WC i pred jedlom.
  8. Triedny učiteľ je povinný na začiatku školského roka zabezpečiť pre žiakov svojej triedy vhodné veľkosti nábytku a každý vyučujúci by mal dbať na to, aby žiak dodržoval správnu vzdialenosť pri písaní a čítaní.
  9. Každý vyučujúci je povinní zohľadňovať zrakové, sluchové problémy i výšku vzrastu žiaka.
  10. V prevádzkových priestoroch sa žiak správa tak, aby nezapríčiňoval zvyšovanie prašnosti a neohrozoval vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť spolužiakov.
  11. Pred začatím činnosti, pri ktorej vzniká riziko úrazu, vyučujúci je povinný poučiť a upozorniť žiakov na ich možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.
  12. Prvú predlekársku pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy. Vyučujúci, ktorý poskytol prvú predlekársku pomoc žiakovi je povinný o úraze alebo onemocnení informovať rodičov žiaka.
  13. Každý školský úraz jej potrebné zaevidovať v knihe školských úrazov.
  14. Ak úraz žiaka alebo iné zhoršenie zdravotného stavu si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc, škola zabezpečí pre žiaka pedagogický doprovod, ktorý podá ošetrujúcemu lekárovi informácie o vzniku a príčinách úrazu a informáciu o poskytnutej predlekárskej prvej pomoci.

 

  Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí

 

Žiak má právo:

  1. dozvedieť sa pravdivé informácie o všetkých druhoch drog, o ich účinkoch a zákaze ich užívania v školskom prostredí.
  2. vedieť o sankciách vyplývajúcich z porušenia zákazu užívať a prechovávať akékoľvek legálne alebo nelegálne drogy v školskom prostredí.

 

Povinnosti žiaka:

  1. Ak žiak vie o niekom, kto užíva drogy v školskom prostredí, je povinný to nahlásiť ktorémukoľvek učiteľovi.
  2. Učiteľ je povinný to nahlásiť koordinátorovi prevencie drogových závislostí alebo výchovnej poradkyni.
  3. Žiak je povinný na vyzvanie učiteľa ukázať mu obsah svojej tašky (v prítomnosti svedkov).

 

 

Školský poriadok bol prerokovaný a pedagogickou radou schválený dňa 23.8.2021 a účinnosť nadobúda od 1.9.2021.

 

 

 

      Ing. Marko Hundža                                                                      Mgr. Karol Samseli   

výchovný/kariérový poradca                                                                    riaditeľ školy 

 

3._Skolsky_poriadok_ZS_s_MS_Brzotin_2023.2024.docx                          

                                                                                                                                                                             

Novinky

Kontakt za účelom komunikácie

  • Základná škola s materskou školou Berzehorská 154 Brzotín
    Berzehorská 154
  • +421 58 734 67 09

Fotogaléria

Počet návštev: 1262298