ŠkVP

Školský vzdelávací program

Školský vzdelávací program je základným pedagogickým dokumentom školy (podľa školského zákona).

Školský vzdelávací program vydáva riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy, rade školy a písomnom súhlase zriaďovateľa školy podľa zákona § 7odsek 2.

Súlad školského vzdelávacieho programu so Štátnym vzdelávacím programom, cieľmi a princípmi vzdelávania kontroluje Štátna školská inšpekcia.

Zásady:

1. Školský vzdelávací program vypracováva škola na základe Štátneho vzdelávacieho programu. Odráža sa v ňom zameranie školy a stratégia, ktorú určuje vedenie školy spolu s regiónom a obcou. Zohľadňuje potreby a možnosti žiakov, pedagogického zboru.
  2. Školský vzdelávací program je výpoveďou školy o predstave kvality vzdelávania.
  3. Školský vzdelávací program tvorí spolu celý pedagogický zbor.
  4. Pre tvorbu školského vzdelávacieho programu využíva škola voliteľné hodiny a vypracováva si vlastný učebný plán. V školskom učebnom pláne sú využité všetky hodiny, ktoré má škola k dispozícii.
  5. Škola môže mať aj viacero školských učebných plánov, v prípade, že má triedy s rôznym zameraním.
  6. V učebnom pláne sú uvedené aj nové predmety, ktoré si zvolila škola.
  7. V učebnom pláne bude uvedený aj spôsob realizácie prierezových tém.
  8. Pre každý predmet, v prípade, že škola doplnila počet hodín pre predmety v Štátnom vzdelávacom programe musí škola vypracovať učebné osnovy.
  9. V prípade zaradenia nových predmetov, vypracuje učebné osnovy.
  10. Škola si môže vytvoriť názov pre svoj školský vzdelávací program, ktorý vystihuje jej myšlienky.

Školský vzdelávací program obsahuje:

A) Všeobecné údaje

1. Názov vzdelávacieho programu
  2. Predkladateľ
  3. Zriaďovateľ
  4. Platnosť dokumentu
  5. Charakteristika školy – veľkosť, umiestnenie a pod.

B) Charakteristiku školského vzdelávacieho programu

6. Stratégiu školy, vymedzenie cieľov školy
  7. Stupeň vzdelania, ktorý sa dosiahne absolvovaním školského vzdelávacieho programu
  8. Zameranie, resp. profiláciu školy